Nasza Pani
   
Msze Święte
     
niedziela:
godz. 8.00, 9.30 (w roku szkol.), 11.00 i 18.00
od poniedziałku do piątku:
godz. 17.00,
w soboty:
godz. 18.00.
   
Wokół katedry
       
Refleksje
   
Kaplica Szembeka
 
Niezbędnik katolika
   
 Słowo Boże na dziś
   
Warto posłuchać 

Kontakt z parafią
       
ul. Katedralna 6
14-530 Frombork
tel.: 737 445 297
e-mail:
kancelaria@katedra-frombork.pl
   
Kancelaria parafialna
   
czynna:

wtorki i piątki
od 18.00 do 19.00
soboty od 9.00 do 11.00
       
Kancelaria jest nieczynna:
w święta kościelne i państwowe.
   
Numer konta BANK BGŻ:
36203000451110000003477780

Remonty
   
Konserwacje i inwestycje
 Projekt “Wozownia Sztuk”
Usługa nadzoru inw.

Galeria zdjęć
   

Info dla turystów
 
 Zwiedzanie Katedry      
 Media o nas
 Organy katedralne
   
Linki
     
  Polecane strony

Badania archeologiczne
prowadzone od maja do grudnia 2019 r. na wzgórzu katedralnym w ramach realizacji projektu: Pomnik historii „Frombork – zespół katedralny” – konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zespołu obronnego i katedralnego (wybranych obiektów) wraz z dostosowaniem do potrzeb osób niepełnosprawnych – Etap I prac.


10 stycznia 2020 r., podczas spotkania prasowego kierownik badań archeologicznych Grzegorz Świderski przekazał informacje o wynikach badań.

 Podczas przeprowadzonych prac odnaleziono łącznie ponad 800 przedmiotów.
Odnalezione zabytki podzielono na dwie grupy ruchome i stałe.

Zabytki ruchome zawierają bogaty zespół zabytków ceramicznych, takich jak ceramika naczyniowa z okresu średniowiecza, z okresu nowożytnego, kilka eksponatów reprezentujących ceramikę naczyniową fajansową z XVIII w. Znaleziono również spory zestaw kafli naczyniowych, a także kafli płytowych. Były one zdobione bogatą ornamentyką i szkliwione szkliwem barwy zielonej. Oprócz tego został odnaleziony spory zespół różnego rodzaju kształtek ceramicznych. Są to cegły, które były wykorzystywane do wykonania ozdobnych portali drzwiowych, czy też okiennych z około XIV wieku. Były też zabytki kamienne, cały zespół kamieni szkliwionych, który był związany z wypalaniem wapna. Oprócz tego był także zespół zabytków metalowych, na przykład mufa, która łączyła dwa pnie drzew w środku wydrążonych, które pełniły funkcje rur wodociągowych. Znaleziono także fragmenty szkła witrażowego.


Znaleziono też zabytki nieruchome: zabytki architektoniczne, konstrukcje murowane, ziemne. Znaleziono je po stronie południowej i północnej prezbiterium. Po południowej stronie znaleziono relikty murów kamiennych, ceglano-kamiennych, czy też ceglanych. Przeprowadzona analiza odkrytych reliktów, jak również źródeł literatury pozwoliła określić, że relikty te były związane z dwoma budynkami, które były kuriami kanonickimi - budynkami mieszkalnymi użytkowanymi przez kanoników. Najstarsza z kurii powstała najprawdopodobniej jeszcze w XV wieku. Została zniszczona w XVII wieku. Druga z kurii powstała najprawdopodobniej po pierwszym najeździe wojsk szwedzkich, czyli po 1635 roku. Funkcjonowała ona do drugiego najazdu wojsk szwedzkich. Została wówczas zniszczona i już nie odbudowana. Po południowej stronie została również odkryta zasypana sucha fosa. Na terenie objętym badaniami, które były przeprowadzone w latach 50-tych i 60-tych odkryto, że sucha fosa miała rozpiętość około 20 m i największą głębokość 5 metrów od poziomu obecnego gruntu. Po północnej stronie prezbiterium odkryto pozostałości po dwóch funkcjonujących po sobie kaplic. Najstarsza powstała prawdopodobnie w latach 1604-1621. W 1751 roku, ze względu na zły stan techniczny rozebrano tę kaplicę. Na jej miejscu postawiono nową kaplicę w 1754 roku. Był to nieduży budynek połączony krytym gankiem z północną nawą kościoła katedralnego.

Podczas prac natrafiono na trzy pochówki. Najstarszy prawdopodobnie z XIV wiekiem, natomiast pozostałe pochodziły najpewniej z XVII - XVIII wieku. Przy żadnym z pochówków nie odnaleziono wyposażenia zmarłego. Może to świadczyć, że zwłoki zostały owinięte w całun, bądź w nietrwałą odzież. Przypuszczać należy, że to była społeczność, która funkcjonowała w obrębie zespołu katedralnego, czyli ludność służebna, która współpracowała z kanonikami rezydującymi przy katedrze, bądź jakieś osoby zasłużone dla Fromborka, które znalazły pochówek w pobliżu uważanego za najświętszą część katedry, czyli przy prezbiterium.
Copyright © Parafia Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku