Nasza Pani Fromborska
   
POLIPTYK     
   
Msze Święte
     
w Katedrze:
niedziela godz.:
8.00, 9.30, 11.00 i 18.00
sobota – godz. 18.00

w Kościele św. Wojciecha
poniedziałek, środa i piątek - 17.00
wtorek, czwartek - 8.00

   
Wokół katedry
       
Ołtarze Katedry
Kaplica Szembeka
Na dziedzińcu
 Refleksje
Z historii Fromborka
   
Niezbędnik katolika
   
 Słowo Boże na dziś
   
Warto posłuchać 

Kontakt z parafią
       
ul. Katedralna 6
14-530 Frombork
tel.: 737 445 297
e-mail:
kancelaria@katedra-frombork.pl
   
Kancelaria parafialna
   
czynna:

od poniedziałku do piątki
w godz. 8.00 - 15.00
       
Kancelaria jest nieczynna:
w święta kościelne i państwowe.
   
Numer konta BANK BGŻ:
36203000451110000003477780

Remonty
   
Konserwacje i inwestycje
 Projekt “Wozownia Sztuk”
Usługa nadzoru inw.

Galeria zdjęć
   

Info dla turystów
 
 Zwiedzanie Katedry      
 Media o nas
 Organy katedralne
Nowy Pałac Biskupi
   
Linki
     
  Polecane strony


NOWY PAŁAC BISKUPI
Nowy pałac biskupi, wybudowany w latach 1844-1845 w stylu neogotyckim na wschód od wzgórza katedralnego w miejscu dawnych kanonii pw. św. Jana Nepomucena i św. Andrzeja Apostoła.
Decyzja o budowie zapadła, ponieważ w 1837 przeniesiono siedzibę biskupią do Fromborka, w okresie rządów biskupa Józefa Ambrożego Geritza. Projekt pałacowego założenia wykonał braniewski inspektor budowlany August Bertram, natomiast samymi pracami kierował mistrz budowlany Dominski.
Budowla jest dwukondygnacyjna, z czerwonej cegły, na planie prostokąta. Jej frontowa elewacja skierowana jest ku zachodowi. Na parterze pałacu znajduje się kaplica, a na piętrze sale reprezentacyjne, w których zachowały się biało szkliwione piece kaflowe ozdobione detalami w stylu klasycystycznym i neogotyckim, będące dziełem znakomitej berlińskiej fabryki Christopha Tobiasa Feilnera. Piece stanowią jeden z ciekawszych zespołów, nawet w skali Europy. ("Piece Tobiasa Christopha Feilnera - ojca berlińskich pieców kaflowych w pałacu biskupim we Fromborku", Jagoda Semków. Weronika Wojnowska)
Na uwagę zasługuje również stolarkę drzwiową i okienną, zabytkowe schody, boazerie, intarsjowane podłogi i unikalne witraże. Naświetla witrażowe stanowią unikatowy w Europie zespół oszkleń, ornamenty rytowane są w szkle barwionym powłokowo. Techniki szlifów grawerskich są rzadkością, najczęściej są tylko dodatkiem.
Pałac był siedzibą biskupów przez ponad sto lat – do momentu przeniesienia siedziby biskupów do Olsztyna. Mieszkali tu kolejni biskupi warmińscy: Józef Ambroży Geritz, Filip Kremetz, Andrzej Thiel, Augustyn Bludau i Maksymilian Kaller. 
Od roku 1945 Nowy Pałac Biskupi pełni funkcję katedralnej plebani.  

Dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014 -2020 (Poddziałanie 6.1.1 Dziedzictwo kulturowe) przeprowadzony został remont pomieszczeń pałacowych. Wszystkie piece wymagały rozebrania i ponownego ustawienia po naprawie u uzupełnienieniu kafli. Zachowano ich funkcjonalność i można w nich palić.  Stolarkę okienną i drzwiową poddano konserwacji. Kolorystyka ścian jest efektem aranżacji. Jak się okazało w trakcie prac, pierwotnie były one pokryte tapetami, których skrawki zachowały się pod listwami przypodłogowymi, a fundusze nie pozwoliły na ich odtworzenie. Naświetla witrażowe odzyskały dawny blask a podłogi zostały wymienione na nowe.

Fresk na suficie w Salonie Niebieskim
Obecnie w pomieszczeniach pałacowych: Salon Kredensowy, Salon Niebieski, Salon Kominkowy, Biblioteka, Gabinet i Salon Papieża Grzegorza prezentowana jest wystawa Wystawa "Dawni mieszkańcy i budowniczowie pałacu" a w Sali Reprezentacyjnej odbywają się koncerty i spotkania.


Spotkanie z prof. dr hab. Wojciechem Maksymowiczem, wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego podczas festiwalu nauki i sztuki "Copernicus's Open", 23 sierpnia 2020 r.

Galeria:


Remont dachu i stropu pałacu biskupiego 


Konserwacja i rekonstrukcja stolarki okiennej i drzwiowej, oszkleń witrażowych oraz pieców kaflowych

Muzyka w pałacuBiblioteka

  

Zrealizowanie wystawy “Dawni mieszkańcy Nowego Pałacu Biskupiego i jego budowniczowie” było możliwe dzięki wsparciu Fundacji Orlen.

Copyright © Parafia Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku