Msze Święte
     
niedziela:
godz. 8.00, 9.30, 11.00 i 18.00
od poniedziałku do piątku:
godz. 17.00,
w soboty:
godz. 18.00.

Niezbędnik katolika
   
 Słowo Boże na dziś
   
Warto posłuchać 

Kontakt z parafią
       
ul. Katedralna 6
14-530 Frombork
tel.: 737 445 297
e-mail:
kancelaria@katedra-frombork.pl

Kancelaria parafialna
   
czynna:

wtorki i piątki
od 18.00 do 19.00
soboty od 9.00 do 11.00
       
Kancelaria jest nieczynna:
w święta kościelne i państwowe.
   
Numer konta BANK BGŻ:
36203000451110000003477780

Remonty
   
Konserwacje i inwestycje
   
Galeria zdjęć
   

Info dla turystów
 
 Zwiedzanie Katedry
       
 Media o nas
   
 Organy katedralne
   
 Jak dojechać:


Linki
     
  Polecane strony

Kaplica Najświętszego Salwatora - Palladium Świętej Warmii


Kaplica Zbawiciela, zwana inaczej kaplicą Szembeka, była budowana od 1732 roku i konsekrowana w trzy lata później.
Kaplica Zbawiciela jest wyjątkowym miejscem w archidiecezji warmińskiej m.in. z powodu jej wyjątkowo dostojnego wyglądu i tego, że jej fundator, wielki czciciel świętych i relikwii bp Krzysztof Andrzej Szembek, zgromadził w niej kilkadziesiąt relikwii, które przywoził m.in. z rzymskich katakumb. Wśród relikwii są też fragmenty Krzyża Świętego, bo bp Szembek był też wielkim czcicielem Męki Pańskiej. Z powodu ilości tych relikwii kaplica oficjalnie nazwana Kaplicą Zbawiciela lub od nazwiska fundatora Kaplicą Szembeka nosiła też miano +rerliquiarum+, czyli po prostu relikwiarza.
Pod posadzką kaplicy znajduje się krypta grobowa, która jest grobowcem ordynariuszy warmińskich od połowy XIX wieku, kiedy stolicę diecezji po ponad 500 latach przeniesiono z Lidzbarka do Fromborka. Obok biskupa Szembeka spoczęli tam kolejni biskupi: A. Hatten, J. Geritz, A. Thiel, A. Bludau oraz kanonik A. Ossoliński. Ostatni pochówek miał miejsce w 1930 roku.
Kaplica Zbawiciela jest niezwykle cenna z uwagi na ołtarz z licznymi relikwiarzami i polichromię wykonaną przez Macieja Meyera.

Biskup Szembek tę kaplicę ufundował nie tylko jako oratorium relikwiowe i miejsce pochówku, ale jako palladium - miejsce modlitwy wstawienniczej, miejsce modlitwy za Koronę Polską i diecezję. Kaplica miała za zadanie bronić Warmię. Szembek bardzo zabiegał by w kaplicy znalazły się relikwie "wojownika"; sprowadził relikwie św. Teodora.

Prace konserwatorskie w Kaplicy Zbawiciela
2010 - 2014
Prace konserwatorskie obejmowały zarówno ściany kaplicy (odnawiano polichromie autorstwa Macieja Meyera), jej sklepienie pokazujące m.in. Trójcę Świętą w otoczeniu świętych, ołtarz z relikiwiarzami oraz kratę odgradzającą kaplicę od głównej bryły świątyni.
Ze względu na obszar prac i ich koszty prace były prowadzone etapami. Najpierw wykonano polichromie portalu iluzorycznego, potem wykonano konserwacje polichromii ścian i kopuły. Prace konserwatorskie w Kaplicy Zbawiciela trwały z przerwami od 2010 roku do października 2014 r. i pochłonęły w sumie 1,5 mln zł. Znaczna część tych pieniędzy pochodziła ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Poza tym dotacje przekazywały też olsztyńskie urzędy: wojewódzki i marszałkowski.

>>zdjęcia
Copyright © Parafia Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku