Nasza Pani Fromborska
   
POLIPTYK     
   
Msze Święte
     
niedziela: 7.30, 9.00, 11.00 i 18.00
- pon., śr., pt., sob. - 18.00
- wt. i czw. - 7.00
   
Wokół katedry
       
Ołtarze Katedry
Kaplica Szembeka
Na dziedzińcu
 Refleksje
Z historii Fromborka
   
Niezbędnik katolika
   
 Słowo Boże na dziś
   
Kontakt z parafią
       
ul. Katedralna 6
14-530 Frombork
tel.: 737 445 297
e-mail:
kancelaria@katedra-frombork.pl
   
Kancelaria parafialna
   
czynna:

od poniedziałku do piątku
w godz. 8.00 - 15.00
       
Kancelaria jest nieczynna:
w święta kościelne i państwowe.
   
Numer konta BANK BGŻ:

Galeria zdjęć
   
BIEŻĄCY ROK
Archiwum
  
Info dla turystów
 
 Zwiedzanie Katedry      
 Organy katedralne
Nowy Pałac Biskupi
   
Linki
     
  Polecane stronyHistoria Parafii


Widok Wzgórza Katedralnego i miasta od strony wschodniej, F. Quasta 1844 r.

Parafię we Fromborku erygowano 30 kwietnia 1304 r. Pierwsza wzmianka źródłowa o Fromborku pochodzi z 1278 roku. Diecezja warmińska była wtedy niejako państwem w państwie krzyżackim. Ziemie te były stale zagrożone atakami plemion pruskich oraz zakusami samych braci zakonnych, którzy nie mogli pogodzić się z istnieniem niezależnego księstwa na zagarniętych przez nich terenach. Frombork był początkowo własnością biskupów warmińskich, ale od 1320 roku należał do kapituły. Nazywano go wówczas Civitas Warmiensis — miasto warmińskie i uważano za stolicę Warmii. 2 września 1288 roku biskup Henryk Fleming przeniósł stolicę biskupią z Braniewa do Fromborka. W latach 1329-1388 zbudowano tu kościół katedralny ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny — jedną z największych budowli sakralnych środkowej Europy. Nieco później powstały kaplice, zespół szesnastu ołtarzy bocznych oraz inne elementy wystroju wnętrza. Ołtarz główny pochodzi z końca XVII wieku.
Najbardziej znanym mieszkańcem Fromborka był Mikołaj Kopernik, kanonik kapituły warmińskiej. Żył i pracował na wzgórzu katedralnym prawie nieprzerwanie od 1510 roku do śmierci w 1543 roku. To tutaj opracował dzieło „De Revolutionibus”, które zrewolucjonizowało dotychczasowe pojęcie o wszechświecie.
Od końca XV wieku wzgórze katedralne we Fromborku było ośrodkiem polskości na Warmii, w wystroju katedry można, więc dopatrzeć się licznych polskich symboli. Rezydujący tu biskupi m.in. Jan Dantyszek, Stanisław Hozjusz, Szymon Rudnicki byli gorącymi patriotami, orędownikami sprawy polskiej na tych niespokojnych terenach. Biskupi wspomagali Polskę nie tylko modlitwami. W 1465 roku kapituła warmińska sprzedała klejnoty katedralne, by uzyskane w ten sposób fundusze przeznaczyć na walkę z Krzyżakami. Także w czasie trwania "potopu szwedzkiego" dla wsparcia Rzeczypospolitej przekazali cenne sprzęty – złote krzyże, kielichy, lichtarze, pastorały. Wielu fromborskich kanoników służyło też polskiej nauce i kulturze.


Kościół pw. św. Mikołaja. Widok w stronę ołtarza głównego. Fotograf Bötticher Adolf 1894. ©IS PAN
Od końca XIV wieku do II wojny światowej, kościołem parafialnym dla wiernych Fromborka był Kościół św. Mikołaja. Przez wieki poważnie niszczony i pustoszony przez oblężenia i pożary. Wielokrotnie odbudowywany i restaurowany. W 1945 roku podczas działań wojennych – dach i całe barokowe wyposażenie wnętrza zostały doszczętnie spalone, zachowały się tylko mury obwodowe. Budowla została zabezpieczona i odgruzowana dopiero w 1960 roku, a jej odbudowa została przeprowadzona w latach 1972–1973. Wnętrza zostały zaadoptowane na kotłownię miejską, która znajdowała się w tym miejscu do 2002 roku.


Po wkroczeniu do Fromborka w lutym 1945 r. wojsk sowieckich, nabożeństwa dla ludności wyznania rzymsko-katolickiego odbywały się w pałacu biskupim. Wzgórze katedralne było zajęte przez wojsko sowieckie. Katedrę zamieniono na stajnię dla koni. Często było słychać odgłosy wystrzałów pochodzących z wnętrza świątyni. Zdewastowano i zniszczono katedrę.
W 1946 r. na odprawianie nabożeństw przystosowano kościół ewangelicki (dziś pw. św. Wojciecha) przy ulicy Elbląskiej. Kaplica w pałacu biskupim nie była w stanie pomieścić przybywających w tym czasie repatriantów.
W kwietniu 1949 r. administrowanie Katedrą i parafią powierzono księżom ze Zgromadzenia Salezjańskiego.
Od lipca 1981 r. Katedrą i parafią administrują kapłani diecezjalni.

Warto przeczytać:
Andrzej Kopiczko, "Parafia św. Mikołaja we Fromborku w świetle protokołu powizytacyjnego z 1797 roku."
   
Copyright © Parafia Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku