Nasza Pani Fromborska
   
POLIPTYK     
   
Msze Święte
     
niedziela: 8.00, 9.30, 11.00 i 18.00
- pon., śr., pt., sob. - 18.00
- wt. i czw. - 7.00
   
Wokół katedry
       
Ołtarze Katedry
Kaplica Szembeka
Na dziedzińcu
 Refleksje
Z historii Fromborka
   
Niezbędnik katolika
   
 Słowo Boże na dziś
   
Kontakt z parafią
       
ul. Katedralna 6
14-530 Frombork
tel.: 737 445 297
e-mail:
kancelaria@katedra-frombork.pl
   
Kancelaria parafialna
   
czynna:

od poniedziałku do piątku
w godz. 8.00 - 15.00
       
Kancelaria jest nieczynna:
w święta kościelne i państwowe.
   
Numer konta BANK BGŻ:
36203000451110000003477780

Remonty
   
Konserwacje i inwestycje
 Projekt “Wozownia Sztuk”
Usługa nadzoru inw.

Galeria zdjęć
   
BIEŻĄCY ROK
Archiwum
  
Info dla turystów
 
 Zwiedzanie Katedry      
 Organy katedralne
Nowy Pałac Biskupi
   
Linki
     
  Polecane strony

Liturgiczna Służba Ołtarza


Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej


W Archidiecezji Warmińskiej posługa szafarzy została wprowadzona decyzją ks. bpa Edmunda Piszcza 16 grudnia 1990 roku, a możliwość taką wprowadził Sobór Watykański II.
Szafarzy mianuje biskup diecezji po specjalnym kursie przygotowawczym. Stała posługa udzielana jest na rok. Po roku każdy szafarz jest zobowiązany do odbycia spotkań formacyjnych i rekolekcji, po których może odnowić swoją posługę.
Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej to osoby świeckie, uprawnione do udzielania Komunii św. Szafarze mogą również zanosić Najświętszy Sakramenty chorym. Dzięki istnieniu szafarzy wierni, którzy ze względu na chorobę lub podeszły wiek nie mogą chodzić do kościoła, mają możliwość przyjmowania Komunii św. w każdą niedzielę. Aby skorzystać z posługi szafarza wystarczy zgłosić się do parafii i podać adres chorego. Należałoby najpierw zaprosić do chorego kapłana podczas odwiedzin miesięcznych, by chory skorzystał z sakramentu pokuty.
Szafarz może również przewodniczyć nabożeństwom wystawiając Najświętszy Sakrament, a jedyną różnicą jest to, że nie może Nim udzielić błogosławieństwa.
W parafii jest jeden Nadzwyczajny Szafarz Komunii Św.

Galeria zdjęć z wprowadzenia do posługi Szafarza Nadzwyczajnego Komunii Świętej z naszej parafii.



Ministranci

 

KONSTYTUCJA O LITURGII ŚWIĘTEJ Sacrosanctum Concilium, 10.
Liturgia jednak jest szczytem, do którego zmierza działalność Kościoła, i zarazem jest źródłem, z którego wypływa cała jego moc.

Kim jest ministrant?
Łacińskie słowo ministro, ministrare znaczy “służyć, usługiwać”. Służymy Bogu, kiedy przyczyniamy się do tego, aby liturgia była piękna. Słowo ministrant wskazuje szczególnie na służbę we Mszy świętej. Strój liturgiczny ministranta , podobnie jak szaty kapłana podczas sprawowania liturgii, pokazują wierzącym, że zgromadzenie w Kościele nie jest zwyczajnym zgromadzeniem, lecz jest szczególną wspólnotą wierzących w Chrystusa. Uczestniczyć w liturgii jest równoznaczne z tym, iż trzeba współdziałać i współtworzyć ją, czyli trzeba się w pełni zaangażować.
W naszej wspólnocie parafialnej jest kilku ministrantów, którzy swoją obecnością, pomocą, zaangażowaniem stają się znakiem i służą Panu Bogu przez szczególny udział w liturgii. Spotkania tej grupy odbywają się podczas celebracji liturgicznych. Służba liturgiczna naszej parafii nie stanowi dużej grupy, ponieważ część uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum dojeżdża do Fromborka, zaś starsi uczą się w większych miastach. Za to chętnie służą przy ołtarzu gdy przyjeżdżają do swoich rodzinnych domów na święta. 
Bazylika Archikatedralna we Fromborku jest głównym Kościołem archidiecezji, gdzie od wieków służbę Bożą pełnili biskupi i kanonicy warmińscy. Tym bardziej posługa w tak ważnym miejscu jest zaszczytem i zadaniem podtrzymywania tej tradycji. Formacja ministrantów to nie tylko nauka posługiwania przy ołtarzu. To przede wszystkim przybliżanie się do Boga, to coraz głębsze i lepsze rozumienie liturgii, jej sensu i istoty w życiu każdego z nas. Po każdej Mszy Świętej odmawiamy modlitwę po służeniu i modlitwę o powołania: Panie Jezu spraw, by choć jeden z naszej wspólnoty parafialnej został Twoim kapłanem. Pamiętamy również o naszych patronach: św. Stanisław Kostka, św. Alojzy Gonzaga, św. Jan Berchmans,
św. Dominik Savio.  
Zachęcamy do przyłączenia się do tej zaszczytnej i wspaniałej grupy w naszej wspólnocie parafialnej oraz do odwiedzenia Fromborka.

X przykazań ministranta parafii Archikatedralnej
1. Ministrant kocha Boga i dla Jego chwały wzorowo spełnia swoje obowiązki.
2. Ministrant służy Chrystusowi w ludziach.
3. Ministrant zwalcza swoje wady i pracuje nad swoim charakterem.
4. Ministrant rozwija w sobie życie Boże.
5. Ministrant poznaje liturgię i żyje nią.
6. Ministrant wznosi wszędzie prawdziwą radość.
7. Ministrant przeżywa Boga w przyrodzie.
8. Ministrant zdobywa kolegów w pracy i zabawie dla Chrystusa.
9. Ministrant jest pilny i sumienny w nauce i pracy zawodowej.
10. Ministrant modli się za Ojczyznę i służy jej rzetelną pracą.

Copyright © Parafia Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku