Nasza Pani Fromborska
   
POLIPTYK     
   
Msze Święte
     
niedziela: 8.00, 9.30, 11.00 i 18.00
- pon., śr., pt., sob. - 18.00
- wt. i czw. - 7.00
   
Wokół katedry
       
Ołtarze Katedry
Kaplica Szembeka
Na dziedzińcu
 Refleksje
Z historii Fromborka
   
Niezbędnik katolika
   
 Słowo Boże na dziś
   
Kontakt z parafią
       
ul. Katedralna 6
14-530 Frombork
tel.: 737 445 297
e-mail:
kancelaria@katedra-frombork.pl
   
Kancelaria parafialna
   
czynna:

od poniedziałku do piątku
w godz. 8.00 - 15.00
       
Kancelaria jest nieczynna:
w święta kościelne i państwowe.
   
Numer konta BANK BGŻ:
36203000451110000003477780

Remonty
   
Konserwacje i inwestycje
 Projekt “Wozownia Sztuk”
Usługa nadzoru inw.

Galeria zdjęć
   
 BIEŻĄCY ROK
Archiwum
  
Info dla turystów
 
 Zwiedzanie Katedry      
 Organy katedralne
Nowy Pałac Biskupi
   
Linki
     
  Polecane strony



W ramach tego projektu przeprowadzone został m.in. prace konserwatorskie w historycznym skarbcu katedralnym. Dzięki temu pomieszczenie zostało przeznaczone na cele wystawiennicze i udostępnione po raz pierwszy zwiedzającym.
Skarbiec przed laty skrywał cenne wyposażenie katedry. Na drzwiach do skarbca widoczne są jeszcze ślady z II wojny światowej. W 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej wyłamali zamek i dostali się do środka, skarby zostały wywiezione do Związku Radzieckiego, były to min. kielichy, monstrancje. Powróciły do kraju dopiero w 1953 roku, a do diecezji w 1981 roku. W skarbcu zachowały się pozostałości średniowiecznych dekoracji malarskich i zabytkowe szafy wnękowe, na których widoczne są przedwojenne napisy kredą, informujące o rodzajach i ilościach przechowywanych tu przedmiotów.


Prace konserwatorskie i restauratorskie przeprowadzono w kaplicy św. Jerzego, korytarzu północnym, kruchcie południowej, zakrystii kanonickiej i zakrystii biskupiej. Poddano konserwacji dekoracje malarskiejna ścianach i sklepieniach prezbiterium. Wykonano konserwację i osuszanie dolnej partii murów obwodowych, konserwację witraży, elewacji katedry, zagospodarowania terenu wokół niej, a także przebudowano wjazd przez bramą południową
Pałac Ferbera, czyli główny budynek Muzeum Mikołaja Kopernika, został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez montaż windy i budowę podjazdów.

Jedną z przyczyn zawilgocenia murów katedry był podniesiony w stosunku do pierwotnego poziom gruntu, który przez lata nawarstwiły się na wzgórzu co umożliwiało przedostawanie się wody opadowej z gruntu w strukturę muru.Prace konserwatorskie na dolnej partii murów obwodowych katedry to min.: wymiana warstw zapraw o złych właściwościach kapilarnych - słabo transportujących wodę, naprawa ubytków i zniszczeń w podziemnej części muru, wentylacja i osuszenie, wykonanie warstwy osączającej wokół muru, zabezpieczenie fundamentów przed wodą: izolacja i korekta terenu - obniżenie poziomu gruntu.
Przebudowa wjazdu przez bramą południową była związana z obniżeniem terenu wewnątrz warowni. Istniejące zagłębienie terenu wraz z pozostałościami barbakanu zostało częściowo zasypane tak aby nie zacierać kształtu dawnej fosy. Przed zasypaniem fundamentów barbakanu zostały zdemontowane betonowe czapy, uzupełnione braki a relikty barbakanu osłonięte geowłókniną ochronną. Po zdemontowaniu mostu, zasypaniu fosy i utwardzeniu terenu została ułożona nawierzchnia z kostki granitowej.

Po zakończeniu prac konserwatorskich turyści mogą również zwiedzać poddasze katedry. Najcenniejsza jest konstrukcja więźby dachowej. Najstarsze jej elementy (nad prezbiterium) pochodzą z XIV wieku. Więźba nad korpusem katedry pochodzi z XVI w. Oprócz pięknej więźby dachowej na strychu można będzie podziwiać zachowany kołowrót do wciągania elementów, ale też duże kadzie, wanny przelewowe z XIX wieku, w których zbierała się deszczówka, używano ją w razie pożaru.


 Galeria zdjęć z remontu poszczególnych przestrzeni:
Przebudowa nawierzchni dziedzińca katedralnego
 Nowe oświetlenie dziedzińca katedralnego
Co oznaczają symbole znajdujące się na bruku dziedzińca katedralnego?
Kruchta południowa
Badania archeologiczne
Remont zakrystii biskupiej i kanonickiej

Meble i stolarka drzwiowa z zakrystii biskupiej i kanonickiej przed renowacją

Prace konserwatorskie na dolnej partii murów obwodowych

Przebudowa wjazdu przez bramą południową
Stan zawilgocenia i zniszczenia murów katedry
Stan fundamentów barbakanu - 2018
7 sierpnia 2018 r. umowę na realizację prac remontowych i konserwatorskich na Wzgórzu Katedralnym, podpisał Arcybiskup Józef Górzyński Metropolita Warmiński, oraz Jerzy Skorłutowski z Przedsiębiorstwa Budowlanego "Skorłutowski" sp. j. z Olsztyna - główny wykonawca.
Copyright © Parafia Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku