NaszaPani Fromborska
   
POLIPTYK     
   
Msze Święte
     
niedziela: 8.00, 9.30, 11.00 i 18.00
- pon., śr., pt., sob. - 18.00
- wt. i czw. - 7.00
   
Wokół katedry
       
Ołtarze Katedry
Kaplica Szembeka
Na dziedzińcu
 Refleksje
Z historii Fromborka
   
Niezbędnik katolika
   
 Słowo Boże na dziś
   
Kontakt z parafią
       
ul. Katedralna 6
14-530 Frombork
tel.: 737 445 297
e-mail:
kancelaria@katedra-frombork.pl
   
Kancelaria parafialna
   
czynna:

od poniedziałku do piątku
w godz. 8.00 - 15.00
       
Kancelaria jest nieczynna:
w święta kościelne i państwowe.
   
Numer konta BANK BGŻ:
36203000451110000003477780

Remonty
   
Konserwacje i inwestycje
 Projekt “Wozownia Sztuk”
Usługa nadzoru inw.

Galeria zdjęć
   
 BIEŻĄCY ROK
Archiwum
  
Info dla turystów
 
 Zwiedzanie Katedry      
 Organy katedralne
Nowy Pałac Biskupi
   
Linki
     
  Polecane strony


Rok 2023 został ogłoszony Rokiem Mikołaja Kopernika z racji 550 rocznicy urodzin jednego z najwybitniejszych polskich naukowców, odkrywcy teorii heliocentrycznej, propagatora polskości, prawnika, architekta i kanonika kapituły warmińskiej.

W ciągu całego roku organizowane były liczne wydarzenia upamiętniające postać Mikołaja Kopernika. Miały one charakter uroczystości kościelnych, jak również sesji naukowych. Rok Jubileuszowy dobiega końca, podsumowujemy jego znaczenie dla zespołu katedralnego we Fromborku.

Bardzo zależało nam na tym, aby po tym jubileuszu pozostało coś trwałego i wyjątkowego. W ramach przygotowania do obchodów Roku Jubileuszu urodzin Mikołaja Kopernika planowane były i zostały zrealizowane prace remontowe i konserwatorskie, które miały na celu zachowanie autentycznych pamiątek po Mikołaju Koperniku dla następnych pokoleń.

Jedną z takich pamiątek z czasów Mikołaja Kopernika jest Gotycki ołtarz z 1504 r., zabytek szczególny – ufundowany przez wuja Mikołaja Kopernika, bp. Łukasza Watzenrode, w czasach Kopernika był głównym ołtarzem we fromborskiej katedrze i wiemy, że to przed nim modlił się słynny astronom. Gotycki ołtarz - jedyny uratowany z wyposażenia katedry w czasie wojen szwedzkich. Takich pamiątek po Polaku, którego imię pamięta cały świat nie zostało wiele. Jest to zatem unikat na skalę światową. Uroczyste odsłonięcie ołtarza po pracach konserwatorskich, które trwały od 2019 roku będzie zarazem zwieńczeniem Roku Jubileuszu 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Ołtarz ulegał z czasem destrukcji, do tej pory był niekompletny, brakowało kwater ze scenami z życia Maryi. Bardzo wiele elementów zostało utraconych w czasie II wojny światowej. Zakres prac obejmował nie tylko prace konserwatorskie, ale też uzupełnienie brakujących elementów. Dzięki talentowi i ciężkiej pracy konserwatorów odzyskał dawny blask.


Zdjęcie ołtarza sprzed 1945 r.


Scena "Pkłon Trzech Króli" przed i po konserwacji

Prace konserwatorskie ołtarza zostały dofinansowane przez MKIDN, Fundacja ORLEN, Totalizator Sportowy Fundacja, Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Na dzień 8 grudnia 2023 roku została zaplanowana uroczystość zakończenia prac konserwatorskich. W czasie uroczystej Mszy św. zostaną otwarte skrzydła ołtarza ze scenami pasyjnymi, a następnie zobaczymy figurę Madonny Naszej Pani po raz pierwszy od II wojny światowej w otoczeniu figuralnych scen z życia Maryi. Po Mszy św zaplanowany jest okolicznościowy koncert kwartetu Altra Volta, który wykona utwory o tematyce kosmicznej zapraszając do spojrzenia w niebo kanonika Mikołaja Kopernika.Copyright © Parafia Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku