Nasza Pani Fromborska
   
POLIPTYK     
   
Msze Święte
     
niedziela: 8.00, 9.30 (w roku szkolnym), 11.00 i 18.00
poniedziałek, środa, piątek i sobota - 18.00
wtorek i czwartek - 7.00
   
Wokół katedry
       
Ołtarze Katedry
Kaplica Szembeka
Na dziedzińcu
 Refleksje
Z historii Fromborka
   
Niezbędnik katolika
   
 Słowo Boże na dziś
   
Warto posłuchać 

Kontakt z parafią
       
ul. Katedralna 6
14-530 Frombork
tel.: 737 445 297
e-mail:
kancelaria@katedra-frombork.pl
   
Kancelaria parafialna
   
czynna:

od poniedziałku do piątkiu
w godz. 8.00 - 15.00
       
Kancelaria jest nieczynna:
w święta kościelne i państwowe.
   
Numer konta BANK BGŻ:
36203000451110000003477780

Remonty
   
Konserwacje i inwestycje
 Projekt “Wozownia Sztuk”
Usługa nadzoru inw.

Galeria zdjęć
   
Rok 2022
Archiwum
  
Info dla turystów
 
 Zwiedzanie Katedry      
 Organy katedralne
Nowy Pałac Biskupi
   
Linki
     
  Polecane strony


Przegląd Filmów Copernicus 2022
Frombork 19 września 2022 r.

Zapraszamy na wyjątkowy pokaz filmu "Tajemnice grobu Kopernika", który odbędzie się w Bazylice Archikatedralnej WNMP i Św. Andrzeja we Fromborku, ul. Katedralna 8, 19 września 2022 r. o godzinie 19.00. Film prezentujący sensacyjne kulisy odkrycia oraz badań szczątków Mikołaja Kopernika po raz pierwszy zostanie zaprezentowany w miejscu ich odkrycia. Zapraszamy także na pokaz filmu „Tajemnice ekonomii Kopernika”. Odbędzie się on w ramach Przeglądu Filmów COPERNICUS 2022 we fromborskiej Wozowni Sztuk, Frombork, ul. Katedralna 6;  19 września 2022 r. g. 11.00.  Zapraszamy również na inne filmy prezentowane podczas Przeglądu dotyczące Mikołaja Kopernika oraz Stanisława Lema.
 „Tajemnice ekonomii Kopernika” to opowieść o jednym z najważniejszych aspektów patriotycznej działalność Mikołaja Kopernika. Treść filmu jest niezwykle aktualna, szczególnie uwzględniając obecną sytuację gospodarczą. Dokument prezentuje dokonania Kopernika jako ekonomisty. Astronom  postulował, by pieniądz miał niezmienną wartość i był jednostką miary, podobnie jak obecnie metr czy kilogram. Jakie byłyby tego skutki, czy możliwe byłyby spekulacje na kursach walut i jej wartości? Tego na razie się nie dowiemy, bo postulaty wielkiego polskiego astronoma nie zostały zrealizowane. Gdyby w przyszłości zostały wprowadzone, nasze życie uległoby całkowitej zmianie. Zapewne na lepsze.  Fabularyzowany dokument prezentuje ekonomiczne postulaty i teorie fromborskiego astronoma. To najnowszy film zrealizowany przez Fundację Nicolaus Copernicus poświęcony Mikołajowi Kopernikowi.

Na przegląd zaprasza TVP Nauka, Fundacja Nicolaus Copernicus oraz Muzeum Pomnik Historii Frombork Zespół Katedralny. Przegląd, w związku z przygotowaniami do 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, realizowany jest dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura - Interwencje edycja 2022” oraz  Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” a także Miasta Lubawa.

Program:
Wozownia Sztuk, ul. Katedralna 6, Frombork
🔸9.00 – Tajemnice de Revolutionibus
Film przedstawia tajemnicze i zawiłe kulisy publikacji dzieła Mikołaja Kopernika „De Revolutionibus…”. Zrewolucjonizowało ono pogląd człowieka na wszechświat. Duży wpływ na decyzje o publikacji miały pobyty astronoma na Ziemi Lubawskiej.

🔸10.00 – Tajemnice astronomii Kopernika
Od starożytnej Aleksandrii poprzez Bagdad, Wenecję, Rzym i Watykan, Frombork, Lubawę i Olsztyn, twórcy filmu próbują odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób genialny polski astronom dokonał swojego wielkiego odkrycia?

🔸11.00 – Tajemnice ekonomii Kopernika
Mikołaj Kopernik był nie tylko wybitnym matematykiem i astronomem, ale również doskonałym ekonomistą. Fabularyzowany dokument prezentuje ekonomiczne postulaty i teorie fromborskiego astronoma. To najnowszy film  poświęcony Mikołajowi Kopernikowi.

🔸12.30 – Tajemnice grobu Kopernika
Sensacyjna historia odkrycia grobu Mikołaja Kopernika oraz badań szczątków Mikołaja Kopernika.

🔸13.30 – Lem Wymyślić przyszłość
Żyjemy w świecie, który coraz bardziej przypomina fantastykę naukową. Nowe technologie nieustannie zmieniają sposób w jaki funkcjonujemy. Był jednak ktoś, kto to przewidział. Stanisław Lem na kartach swoich powieści i opowiadań snuł wizje obcych światów i dalekiej przyszłości. Dziś futurystyczne pomysły Lema stają się rzeczywistością. Od e-booków, przez sieci komputerowe aż po wirtualną rzeczywistość to przykłady technologii, które Lem opisał na długo przed ich wynalezieniem. W filmie „Lem. Wymyślić przyszłość” sprawdzamy, które pomysły autora „Solaris” doczekały się realizacji. I jaką lekcję na ich temat możemy wyciągnąć z jego
twórczości.

Bazylika Archikatedralna WNMP i Św. Andrzeja we Fromborku, ul. Katedralna 8,
🔸19.00 – Tajemnice grobu Kopernika - Katedra – pokaz premierowy

🔸
20.00 - zakończenie
Copyright © Parafia Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku