Msze Święte
     
niedziela:
godz. 8.00, 9.30, 11.00 i 18.00
od poniedziałku do piątku:
godz. 17.00,
w soboty:
godz. 18.00.

Niezbędnik katolika
   
 Słowo Boże na dziś
   
Warto posłuchać 
   
Transmisja Mszy Św.

Kontakt z parafią
       
ul. Katedralna 6
14-530 Frombork
tel.: 737 445 297
e-mail:
kancelaria@katedra-frombork.pl

Kancelaria parafialna
   
czynna:

wtorki i piątki
od 18.00 do 19.00
soboty od 9.00 do 11.00
       
Kancelaria jest nieczynna:
w święta kościelne i państwowe.
   
Numer konta BANK BGŻ:
36203000451110000003477780

Remonty
   
Konserwacje i inwestycje

Galeria zdjęć
   

Info dla turystów
 
 Zwiedzanie Katedry
       
 Media o nas
   
 Organy katedralne
   
 Jak dojechać:


Linki
     
  Polecane strony


Przypadł mi w udziale zaszczyt powiedzenia kilku słów na temat niezłomnej, bohaterskiej i męczeńskiej Armii Polskiego Podziemia.
Nie sposób w krótkim tekście zawrzeć całej wspaniałej a zarazem tragicznej historii żołnierzy zwanych Wyklętymi.
Zacznę może od cytatu z ich pieśni: "Oskarżeni o wierność i cnotę wciąż idziemy przez polską Golgotę i niezmiennie karmimy się wiarą, że z krwi naszej odrodzi się naród i choć droga daleka i choć ciemność dokoła wciąż prowadzą nas święci patroni nam nie wolno zawrócić i na pewno dojdziemy byle pamięć od śmierci uchronić. Byle pamięć od śmierci uchronić."
Dzisiaj właśnie chcemy podziękować dobremu Bogu za przywrócenie w Narodzie pamięci o żołnierzach, których przysięga brzmiała:
"W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Maryi Panny, Królowej Korony Polskiej kładę swe ręce na ten Święty Krzyż, znak męki i zbawienia i przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej Rzeczpospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży jej honoru i o wyzwolenie Jej walczyć ze wszystkich sił aż do ofiary mego życia." "
I zginęli niemal wszyscy torturowani, zabijani i wrzucani do bezimiennych dołów bez pogrzebu. Mimo to do ostatnich swoich dni zachowali wierność Bogu i ojczyźnie oraz godność i człowieczeństwo.
A ich pozbawiono wszystkiego: rodziny, życia, grobu, pamięci, honoru, nawet tego światełka świecy i modlitwy. Nawet tego.
Znamy Ich: Ogień, Łupaczka, Zapora, Ponury, Inka, Pilecki, generał Nil i wielu, wielu innych.
Jeden z nich płk. Łukasz Ciepliński, którego data stracenia jest datą Święta Żołnierzy Wyklętych, pisał do żony w grypsie z celi śmierci: ,,Odbiorą mi tylko życie a to nie najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą, jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość."
Ten sam żołnierz w grypsie do małego synka pisał: "Andrzejku! Pociecho moja jedyna ofiarowując ciebie opiece Matki Bożej proszę ją ażebyś był mężnym i słowo dane wobec Boga, Ojczyzny i własnego ducha przedkładał nad życie. Aby uśmiech nie schodził z twoich ust nawet wtedy gdyby szatańskie ręce życie Tobie, jak mnie, odebrać chciały. Abyś utulił w bólu i otarł łzy Matce i był dla niej prawdziwą radością. Nie zapomnij o Ojcu i jego idei. Bądź Polakiem tzn. całe zdolności użyj dla dobra Polski i wszystkich Polaków. Bądź katolikiem, tzn. pragnij poznać wolę bożą, przyjmij ją za swoją i realizuj w życiu.”
Za ich utracone lata młodzieńcze. Za sprzeciw, złu Stalina i Hitlera.
Nie pozwolimy ich opluwać więcej.
Nie damy więcej poniewierać nimi
Cóż więcej można dodać? Módlmy się za naszych bohaterów.

Iwona Mroczkowska


Copyright © Parafia Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku