Msze Święte
     
niedziela:
godz. 8.00, 9.30 - w roku szkolnym, 11.00 i 18.00
od poniedziałku do piątku:
godz. 17.00,
w soboty:
godz. 18.00.

Niezbędnik katolika
   
 Słowo Boże na dziś
   
Warto posłuchać 
   
Transmisja Mszy Św.

Kontakt z parafią
       
ul. Katedralna 6
14-530 Frombork
tel.: 737 445 297
e-mail:
kancelaria@katedra-frombork.pl

Kancelaria parafialna
   
czynna:

wtorki, czwartki i soboty
od 10.00 do 12.00
i od 14.00 do 16.00.
       
Kancelaria jest nieczynna:
w święta kościelne i państwowe.
   
Numer konta BANK BGŻ:
36203000451110000003477780

Remonty
   
Konserwacje i inwestycje
 Projekt “Wozownia Sztuk”
Usługa nadzoru inwestorskiego

Galeria zdjęć
   

Info dla turystów
 
 Zwiedzanie Katedry      
 Media o nas
 Organy katedralne
   
 Jak dojechać:


Linki
     
  Polecane strony


100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

10 listopada o godz. 11.00, w katedrze, zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna w intencji Ojczyzny, a po niej odbędzie się Apel Pamięci pod pomnikiem Bohaterów Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny. Na zakończenie w sali gimnastycznej Zespołu Szkół, młodzież przedstawi inscenizację z okazji Święta Niepodległości.
    W przeddzień 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, chcemy dziękować Panu Bogu za naszych przodków, którzy pozostawili nam wyjątkowy przykład miłości do Ojczyzny. Życiową postawą potwierdzili, że droga do odzyskania przez Naród Polski swej niepodległości i suwerenności wiedzie nie tylko poprzez walkę zbrojną, starania polityczne, ale przede wszystkim przez miłość do Boga i bliźniego, wytrwałą wiarę oraz modlitwę.
Kościół przez trudny czas zniewolenia wiernie towarzyszył Narodowi w chwilach bolesnych doświadczeń – doświadczając tych samych upokorzeń i prześladowań, represji i szykan ze strony zaborców.
W rodzinach podtrzymano i przekazywano kolejnym pokoleniom miłość do Boga, Kościoła i Ojczyzny.

    Święto Niepodległości uświadamia nam wielką ofiarę i daninę krwi wylaną przez pokolenia Polaków dla odzyskania wolnej i suwerennej Ojczyzny. Niech nasza obecność wyraża wdzięczną pamięć tym, którzy nie tylko żyli i pracowali dla Ojczyzny, ale nade wszystko oddali za nią to, co mieli najcenniejsze – swoje życie.
    Ojczyzna to historia miejsc i ludzi w nich żyjących, historia często tragiczna, ale i piękna, pełna na przemian cierpienia, bólu, ale też radości.
Katedra fromborska to miejsce ściśle związane z nauką i kulturą Polską, zachowało się tu wiele pamiątek polskości. Ponad 300 lat, tzn. od roku 1466 do 1772, Frombork - stolica diecezji jak i cała Warmia należał do Korony a biskupami i członkami kapituły byli ludzie wielce zasłużeni dla historii Polski. To takie wybitne osobowości jak: bp Jan Dantyszek - poeta, dyplomata; bp Marcin Kromer - najwybitniejszy kronikarzy po Długoszu; kard Stanisław Hozjusz - poeta, humanista, teolog, działacz kontrreformacji; bp Ignacy Krasicki - pisarz (po rozbiorze nie złożył Fryderykowi II homagium) oraz kanonik Mikołaj Kopernik.
Frombork na powrót do Polski musiał czekać aż 173 lata - od pierwszego rozbioru Polski, gdy znalazł się w granicach królestwa pruskiego aż do zakończeniu II wojny światowej.

    Na zdjęciu, obraz Świętego Jerzego walczącego ze smokiem, z XVII wieku znajdujący się w ołtarzu tego świętego w kaplicy polskiej. Strój świętego jest charakterystyczny, przeważają w nim specjalnie podkreślone przez twórcę obrazu dwie barwy, czerwień i biel, narodowe barwy polskie.
W Kaplicy Świętego Jerzego zwanej kaplicą polską, od 1639 do XIX w. z inicjatywy bpa Mikołaja Szyszkowskiego odbywały się nabożeństwa i kazania w języku polskim.


Copyright © Parafia Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku