Nasza Pani Fromborska
   
POLIPTYK     
   
Msze Święte
     
niedziela: 8.00, 9.30, 11.00 i 18.00
- pon., śr., pt., sob. - 18.00
- wt. i czw. - 7.00
   
Wokół katedry
       
Ołtarze Katedry
Kaplica Szembeka
Na dziedzińcu
 Refleksje
Z historii Fromborka
   
Niezbędnik katolika
   
 Słowo Boże na dziś
   
Kontakt z parafią
       
ul. Katedralna 6
14-530 Frombork
tel.: 737 445 297
e-mail:
kancelaria@katedra-frombork.pl
   
Kancelaria parafialna
   
czynna:

od poniedziałku do piątku
w godz. 8.00 - 15.00
       
Kancelaria jest nieczynna:
w święta kościelne i państwowe.
   
Numer konta BANK BGŻ:
36203000451110000003477780

Remonty
   
Konserwacje i inwestycje
 Projekt “Wozownia Sztuk”
Usługa nadzoru inw.

Galeria zdjęć
   
BIEŻĄCY ROK
Archiwum
  
Info dla turystów
 
 Zwiedzanie Katedry      
 Organy katedralne
Nowy Pałac Biskupi
   
Linki
     
  Polecane strony




Powtórny pogrzeb
Kanonika Mikołaja Kopernika

22 maja 2010 r.


Sarkofag ze szczątkami astronoma Mikołaja Kopernika został złożony w grobie w archikatedrze we Fromborku. Po pięciu latach od odnalezienia grobu Kopernika i dwóch latach po ostatecznej identyfikacji szczątków, odbył siępowtórny pochówek.
Do 2005 roku Kopernik spoczywał w bezimiennym grobie we fromborskiej katedrze. Po spektakularnym sukcesie polskich archeologów odnaleziono szczątki, ale ostatecznie trzeba było potwierdzić, że należą do Kopernika, badając DNA.
Początkowo zamierzano uzyskać DNA od biskupa warmińskiego i zarazem wuja astronoma Łukasza Watzenrode, lub innych jego krewnych. Jednak miejsca ich pochówków są ciągle nieznane.
Ostatecznie, pozytywna identyfikacja szczątków Kopernika stała się możliwa w roku 2008 dzięki należącej do astronoma księdze Stöfflera. Materiał genetyczny pobrany z kilku włosów znalezionych w księdze w dwóch okazał się identyczny z materiałem genetycznym osoby, której szczątki odnaleziono w katedrze fromborskiej.

Uroczystości pogrzebowe
Mszy Świętej, pogrzebowej przewodniczył prymas Polski – nuncjusz apostolski Józef Kowalczyk. W homilii metropolita lubelski abp Józef Życiński podkreślił, że teoria heliocentryczna Kopernika mówiąca, iż to Słońce jest w centrum Wszechświata była już 70 lat po jej ogłoszeniu kwestionowana. Zaznaczył, że mimo, iż Kopernik był synem Kościoła pojawili się krytycy i gorliwi przeciwnicy głoszonej przez niego teorii. Przypomniał, iż w czasie wojen religijnych w 1616 roku przełomowe odkrycie astronoma zostało uznane przez inkwizycję za teorię absurdalną i heretycką. Podkreślił, że w historii Kościoła zdarzały się momenty, iż zwolennicy jedynej prawdy nie dopuszczali do dyskusji nad nowymi ideami i pomysłami.
– Kościół mówi językiem bogactwa natomiast jeżeli się znajdzie jeden guru, jeden autorytet filozoficzny i jeden genialny polityk, jeden wzór patrioty płacimy za to wysoką cenę- powiedział. Przypomniał, że to Jan Paweł II zrehabilitował uznanych za heretyków w czasach inkwizycji uczonych i odkrywców. Zaznaczył też, że kościół opowiada się za łączeniem i uzupełnianiem wiedzy z różnych dyscyplin nauki, które w centrum stawiają człowieka i jego godność.
Po ostatniej pożegnalnej modlitwie, pokropieniu i okadzeniu, sarkofag ze szczątkami Kopernika został odprowadzony w procesji na miejsce pochówku. Złożono go pod posadzkę przy ołtarzu św. Krzyża, którym za życia opiekował się Kopernik. Znajduje się on w prawej nawie archikatedry. Nad grobem znajduje się 3 - metrowej wysokości nagrobek ukazujący model Układu Słonecznego.
W uroczystościach wzięli udział dostojnicy kościelni z Olsztyna, Elbląga i Torunia - rodzinnego miasta Kopernika, przedstawiciele Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz kaliningradzkiej uczelni a także przedstawiciele samorządu i parlamentu. Był obecny także odkrywca grobu astronoma archeolog prof. Jerzy Gąssowski.

Uroczystości pożegnalne Kopernika trwały od lutego. Rozpoczęły się 19 lutego tego roku (w dniu urodzin Kopernika) w Toruniu w bazylice katedralnej - kościele chrztu astronoma. Kolejnym miejscem uroczystości był Olsztyn, gdzie trumna była wystawiona w zamku przez prawie trzy miesiące. W 21 lutego w olsztyńskiej współkatedrze odprawiono Mszę żałobną. Następnie przewieziono do Fromborka po drodze odwiedzając warmińskie miasteczka, z którymi działalność Kopernika była ściśle związana.

Materiał filmowy:
cz. 1


cz. 2


cz. 3



Copyright © Parafia Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku