Nasza Pani
   
Msze Święte
     
w Katedrze:
niedziela godz.:
8.00, 11.00 i 18.00
sobota – godz. 18.00

w Kościele św. Wojciecha
poniedziałek, środa i piątek - 18.00
wtorek, czwartek - 8.00

   
Wokół katedry
       
Refleksje
   
Kaplica Szembeka
 
Niezbędnik katolika
   
 Słowo Boże na dziś
   
Warto posłuchać 

Kontakt z parafią
       
ul. Katedralna 6
14-530 Frombork
tel.: 737 445 297
e-mail:
kancelaria@katedra-frombork.pl
   
Kancelaria parafialna
   
czynna:

wtorki i piątki
od 18.00 do 19.00
soboty od 9.00 do 11.00
       
Kancelaria jest nieczynna:
w święta kościelne i państwowe.
   
Numer konta BANK BGŻ:
36203000451110000003477780

Remonty
   
Konserwacje i inwestycje
 Projekt “Wozownia Sztuk”
Usługa nadzoru inw.

Galeria zdjęć
   

Info dla turystów
 
 Zwiedzanie Katedry      
 Media o nas
 Organy katedralne
   
Linki
     
  Polecane strony
Powtórny pogrzeb
Kanonika Mikołaja Kopernika

22 maja 2010 r.


Sarkofag ze szczątkami astronoma Mikołaja Kopernika został złożony w grobie w archikatedrze we Fromborku. Po pięciu latach od odnalezienia grobu Kopernika i dwóch latach po ostatecznej identyfikacji szczątków, odbył siępowtórny pochówek.
Do 2005 roku Kopernik spoczywał w bezimiennym grobie we fromborskiej katedrze. Po spektakularnym sukcesie polskich archeologów odnaleziono szczątki, ale ostatecznie trzeba było potwierdzić, że należą do Kopernika, badając DNA.
Początkowo zamierzano uzyskać DNA od biskupa warmińskiego i zarazem wuja astronoma Łukasza Watzenrode, lub innych jego krewnych. Jednak miejsca ich pochówków są ciągle nieznane.
Ostatecznie, pozytywna identyfikacja szczątków Kopernika stała się możliwa w roku 2008 dzięki należącej do astronoma księdze Stöfflera. Materiał genetyczny pobrany z kilku włosów znalezionych w księdze w dwóch okazał się identyczny z materiałem genetycznym osoby, której szczątki odnaleziono w katedrze fromborskiej.

Uroczystości pogrzebowe
Mszy Świętej, pogrzebowej przewodniczył prymas Polski – nuncjusz apostolski Józef Kowalczyk. W homilii metropolita lubelski abp Józef Życiński podkreślił, że teoria heliocentryczna Kopernika mówiąca, iż to Słońce jest w centrum Wszechświata była już 70 lat po jej ogłoszeniu kwestionowana. Zaznaczył, że mimo, iż Kopernik był synem Kościoła pojawili się krytycy i gorliwi przeciwnicy głoszonej przez niego teorii. Przypomniał, iż w czasie wojen religijnych w 1616 roku przełomowe odkrycie astronoma zostało uznane przez inkwizycję za teorię absurdalną i heretycką. Podkreślił, że w historii Kościoła zdarzały się momenty, iż zwolennicy jedynej prawdy nie dopuszczali do dyskusji nad nowymi ideami i pomysłami.
– Kościół mówi językiem bogactwa natomiast jeżeli się znajdzie jeden guru, jeden autorytet filozoficzny i jeden genialny polityk, jeden wzór patrioty płacimy za to wysoką cenę- powiedział. Przypomniał, że to Jan Paweł II zrehabilitował uznanych za heretyków w czasach inkwizycji uczonych i odkrywców. Zaznaczył też, że kościół opowiada się za łączeniem i uzupełnianiem wiedzy z różnych dyscyplin nauki, które w centrum stawiają człowieka i jego godność.
Po ostatniej pożegnalnej modlitwie, pokropieniu i okadzeniu, sarkofag ze szczątkami Kopernika został odprowadzony w procesji na miejsce pochówku. Złożono go pod posadzkę przy ołtarzu św. Krzyża, którym za życia opiekował się Kopernik. Znajduje się on w prawej nawie archikatedry. Nad grobem znajduje się 3 - metrowej wysokości nagrobek ukazujący model Układu Słonecznego.
W uroczystościach wzięli udział dostojnicy kościelni z Olsztyna, Elbląga i Torunia - rodzinnego miasta Kopernika, przedstawiciele Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz kaliningradzkiej uczelni a także przedstawiciele samorządu i parlamentu. Był obecny także odkrywca grobu astronoma archeolog prof. Jerzy Gąssowski.

Uroczystości pożegnalne Kopernika trwały od lutego. Rozpoczęły się 19 lutego tego roku (w dniu urodzin Kopernika) w Toruniu w bazylice katedralnej - kościele chrztu astronoma. Kolejnym miejscem uroczystości był Olsztyn, gdzie trumna była wystawiona w zamku przez prawie trzy miesiące. W 21 lutego w olsztyńskiej współkatedrze odprawiono Mszę żałobną. Następnie przewieziono do Fromborka po drodze odwiedzając warmińskie miasteczka, z którymi działalność Kopernika była ściśle związana.

Materiał filmowy:
cz. 1


cz. 2


cz. 3Copyright © Parafia Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku