Nasza Pani Fromborska
   
POLIPTYK     
   
Msze Święte
     
niedziela godz.:
8.00, 9.30 (w roku szkolnym), 11.00 i 18.00
poniedziałek, środa i piątek - 17.00
wtorek, czwartek - 8.00
sobota – 18.00
   
Wokół katedry
       
Ołtarze Katedry
Kaplica Szembeka
Na dziedzińcu
 Refleksje
Z historii Fromborka
   
Niezbędnik katolika
   
 Słowo Boże na dziś
   
Warto posłuchać 

Kontakt z parafią
       
ul. Katedralna 6
14-530 Frombork
tel.: 737 445 297
e-mail:
kancelaria@katedra-frombork.pl
   
Kancelaria parafialna
   
czynna:

od poniedziałku do piątki
w godz. 8.00 - 15.00
       
Kancelaria jest nieczynna:
w święta kościelne i państwowe.
   
Numer konta BANK BGŻ:
36203000451110000003477780

Remonty
   
Konserwacje i inwestycje
 Projekt “Wozownia Sztuk”
Usługa nadzoru inw.

Galeria zdjęć
   

Info dla turystów
 
 Zwiedzanie Katedry      
 Organy katedralne
Nowy Pałac Biskupi
   
Linki
     
  Polecane strony


Dzwon z dzwonnicy kościoła św. Mikołaja po 77 latach powraca do Fromborka„Dzwony pokoju dla Europy” to projekt przekazania do Polski i Czech dzwonów kościelnych, które zostały wywiezione w czasach hitleryzmu i po wojnie znalazły się w Badenii-Wirtembergii. Chodzi o 54 dzwony z 40 parafii katolickich.
W wskutek zarządzeń narodowego socjalizmu od 1940 roku zarekwirowano w sumie 100 tys. dzwonów, które jako rezerwę surowca oddano przemysłowi zbrojeniowemu. Pod koniec wojny zachowało się jeszcze 16 tysięcy dzwonów, z czego większość trafiła z powrotem do swoich parafii. 1300 dotarło na cmentarz dzwonów (Glockenfriedhof) do Hamburga. Po zakończeniu wojny brytyjska administracja wojskowa zobowiązała kościoły do zajęcia się tym problemem, ale w obliczu podziału na wschodnią i zachodnią strefę okupacyjną nie chciała, aby dzwony zostały odesłane do Europy Wschodniej. Po 1950 roku dzwony zostały wypożyczone parafiom w Republice Federalnej Niemiec. Chciano się ich po prostu pozbyć.
Inicjatywa zwrotu dzwonów do dawnych parafii narodziła się dziesięć lat temu, kiedy prowadzone były prace restauratorskie nad dzwonem katedry Św. Marcina w Rottenburgu. Wtedy okazało się, że dzwon pochodzi z Polski.
Za każdy dzwon, który powraca do miejsca pochodzenia, odlewany jest nowy. Oba dzwony otrzymują także błogosławieństwo z prośbą o pokój. Stąd nazwa „dzwony pokoju”.
24 września w  Aichtal-Groetzingen cztery z nich - dwa stare i dwa nowe - zostały w udekorowane kwiatami. Jeden z Fromborka, a drugi z Czech. Na uroczystość przybyli: arcybiskup diecezji Rottenburga i Stuttgartu Gebhard Fuerst, biskup czeski Martin David oraz Bp Jacek Jezierski - biskup elbląski; ks. kan. dr hab. Lucjan Świto wikariusz sądowy Metropolitarnego Sądu Archidiecezji Warmińskiej oraz nasz Proboszcz ks. prał. dr Jacek Wojtkowski.

Uroczyste przekazanie dzwonów z Fromborka i z Czech:


Relacja diecezji Rottenburga i Stuttgartu

Zdjęcia
 
Copyright © Parafia Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku